Ücretsiz kayıt

Bitrix24 Açık Kanallardaki Yeni CRM Formları

Bitrix24 Açık Kanallardaki Yeni CRM Formları
Bitrix24 Ekip
Mart 10, 2022
Son güncelleme: Mart 10, 2022


Açık kanal sohbetindeki CRM formları güncellendi. Artık Canlı Sohbet içerisinde müşteri iletişim formunu aktif ve devre dışı hale getirmek dışında  herhangi bir CRM formunu müşterinin Açık Kanal Sohbetine veya Satış Merkezi aracılığıyla gönderebilirsiniz.


  • Canlı Sohbette CRM iletişim bilgileri formu: Canlı Sohbette müşteriyi tanımlayabilmek için iletişim bilgileri formu gereklidir. Bu tür formlar, müşterinin iletişim bilgilerine kısa sürede sahip olmanıza yardımcı olur. Buraya tıklayarak daha fazla bilgi edinin.

  • Açık Kanal sohbetindeki CRM formu: Bir müşteriyle iletişim halindeyken, herhangi bir aktif CRM Formunu Açık Kanal Sohbetine gönderebilirsiniz. Müşteriye kısa bir bağlantı linki gönderilecektir. Ayrıntılar için bu makaleyi inceleyin.

  • Satış Merkezi aracılığıyla CRM formları gönderin: Alternatif olarak Satış Merkezi aracılığıyla Açık Kanal sohbetine bir CRM formu gönderebilirsiniz. Bu makaleyi inceleyerek daha fazla bilgi edinin.

Free. Unlimited. Online.
Bitrix24, herkesin birbiriyle iletişim kurabileceği, görevler ve projeler üzerinde çalışabileceği, müşteri yönetimi ve daha pek çok işlemi gerçekleştirebileceği bir platformdur.
Ücretsiz kayıt
Bunları da beğenebilirsiniz
Bağlanti merkezi
Bitrix24 Telefon Özelliğinde Yenilik: Cevapsız Arama Yönetimi
Bitrix24’te Yeni Neler Var?
Bitrix24’ten Yenilikler
Web siteleri
Google Maps bloku ve Bitrix24 Sitelerinde ücretsiz Grafik Düzenleyici