İletişim Merkezi

Bitrix24, tüm müşteri iletişim kanallarınızı İletişim Merkezi olarak adlandırılan tek bir panoda toplar. CRM ile entegre olarak tüm müşteri etkileşimlerinizi kolayca izlemenizi ve uygulanabilir pazarlama verileri toplamanıza olanak tanır.
İletişim merkezi

Tüm sosyal medya kanallarınız için merkez

Facebook, Instagram, WhatsApp, Viber veya diğer platformlardaki iş profilleriniz arasında geçiş yapmak zorunda kalmak yerine müşteri etkinliğini kolayca izleyebileceğiniz, mesajlara ve yorumlara yanıt verebileceğiniz, verileri analiz edebileceğiniz ve istatistikler toplayabileceğiniz tek bir merkeze sahip olursunuz.

Bitrix24.CRM + Instagram

Bu resmi entegrasyon, doğrudan Bitrix24'ün içinden tüm etkileşimleri (ödemeler dâhil) yönetirken müşterilerinize yerel bir alışveriş deneyimi sağlamanıza olanak tanır.

Bitrix24 + Facebook

Facebook profilinizi İletişim Merkezi'mize bağlayın ve müşterilerinizin bıraktığı mesajları doğrudan Bitrix24 Mesajlaşma uygulamasında yanıtlayın.

Bitrix24 + WhatsApp

Web sitenizde Whatsapp widget'ını etkinleştirerek müşterilerinize, işletmenizle bağlantı kurmaları için daha fazla seçenek sunun.

index_1_social_hub

Bitrix24.CRM + Instagram = Daha Fazla Satış

Ürünlerinizi/hizmetlerinizi çevrimiçi satmak için Instagram kullanıyorsanız bu entegrasyon satışlarınızı tamamen yeni bir düzeye taşıyacaktır.

Resmi entegrasyon

Sadece birkaç tıklamayla Instagram profilinizi bağlayın ve daha önce hiç yapamadığınız şekilde işletmenizi Instagram genelinde büyütmeye başlayın.

Müşterileriniz için kolay alışveriş deneyimi

Hepsi Instagram'da olduğu için müşterileriniz, uygulamadan çıkmadan ürünlerinizi satın alabilir, sipariş verebilir ve ödemelerini yapabilir.

Size özel kolay satış deneyimi

Bitrix24 CRM içindeki tüm satış sürecini yönetin: DM'leri yanıtlayın, ürün görsellerini paylaşın ve ödeme bağlantıları gönderin.

index_2_more_sales

Web siteniz için canlı sohbet

Ziyaretçilerinize anında destek ve müşteri hizmeti sağlamak için web sitenize yerleştirilebilecek bir canlı sohbet widget'ı. Tüm diyaloglar CRM'inize kaydedilir, böylece bir kişi, geri dönen bir müşteriyse sistem onu tanır.

Kurallar, yönlendirme ve sohbet aktarımları

Müşteri sohbetlerini ekip üyeleriniz arasında yönetmek, yönlendirmek ve dağıtmak için varsayılan ayarları kullanın veya özel bir kurallar dizisi oluşturun.

Müşteriler ve denetmenler tarafından yapılan değerlendirmeler

Her görüşme, bir müşteri ve/veya ekip denetmeniniz tarafından değerlendirilebilir. Veriler, İletişim Merkezi'nde gösterilir.

Hazır yanıtlar

Müşteri destek ekibiniz müsait olmadığında müşterileri beklemede tutmak için kullanılacak bir dizi hazır yanıt oluşturun.

index_3_live_chat

Telefon

Bitrix24 Telefon; yerel telefon numaraları kiralamanıza, çalışanlarınız için dâhili telefon numarası uzantıları oluşturmanıza, arama sıralamasını ve yönlendirmeyi ayarlamanıza ve daha fazlasını yapmanıza olanak tanır.

Gelişmiş VoIP telefonu çözümü

Bitrix24 telefon; arama takibi, yönlendirme, iletme, görüntüleme, deşifre, kaydetme ve çok daha fazlasını içerir.

Bitrix24 CRM ile entegrasyon

Aramalar, CRM'de kaydedilebilir ve anlaşmalara eklenebilir. Gelen aramalar, belirli bir müşteri adayı için sorumlu bir satış temsilcisine iletilir.

Gelişmiş telefonla pazarlama

Otomatik çevirici çalıştırabilir, web sitenize bir geri arama widget'ı yükleyebilir, geri arama istekleri gönderebilir, sesli yayınlar ve SMS kullanabilirsiniz.

index_4_telephony

Sosyal medya + mesajlaşma uygulamaları

Müşteri iletişim kanallarınızı daha kolay ve daha etkili bir şekilde yönetmek için sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarındaki tüm işletme profillerinizi İletişim Merkezi'ne bağlayın.

Müşteri iletişimi

Müşterilerinizle hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurmak için Facebook, Instagram, WhatsApp ve diğer sosyal ağlarınızı bağlayın.

Sosyal medya profillerinizi Bitrix24'ten yönetin

Müşterilerinizle olan tüm etkileşimler, tek bir pano üzerinden oluşturulur, depolanır ve analiz edilir.

Analitik ve istatistikler

Aktiviteyi kanal, gün/saat, ortalama yanıt süresi, müşteri memnuniyet oranı ve yük analizi ile ölçün.

index_5_client_communication

E-posta, SMS ve sesli aramalar

Hâlâ çok popüler olan test edilip onaylanmış müşteri iletişim kanalları da Bitrix24 Çok Kanallı İletişim Merkezi'nizde yer almaktadır.

Klasik yardım masası

Tüm e-postalarınızı tek bir yerden almak ve yönetmek için posta kutularınızı tek tıkla Bitrix24 İletişim Merkezi'ne bağlayın.

SMS

Müşteri tabanınızdaki kişilere kolayca reklam metin mesajları göndererek SMS kampanyaları yürütün.

Sesli aramalar

Ofis/bulut PBX'iniz veya SIP-trunk'ınız varsa ücretsiz telefon görüşmeleri yapmak için bir SIP konektörü kiralayabilir ve yalnızca mevcut tarifeleriniz üzerinden giden aramalar için ödeme yapabilirsiniz.

index_6_omnichannel

Bitrix24'ü piyasadaki diğer çözümlerin %99'undan daha iyi yapan nedir?

  • Mevcut tüm SaaS çözümlerinizin yerini alır
  • Sınırsız sayıda kullanıcı için sonsuza kadar ücretsiz
  • Verilerinizi diğer sistemlerden taşımak kolaydır
  • Tüm favori hizmetleriniz ve uygulamalarınızla entegre
  • Dünya çapında 15.000.000'dan fazla kullanıcı tarafından kullanıldı, sevildi ve güvenildi
  • %100 sabit ücret: öngörülebilir maliyetler, kullanıcı başına fiyatlandırma yok
features_clear

Entegrasyonlar

Bitrix24, Bitrix24.Market'te mevcut çok sayıda entegrasyonla gelir. İsterseniz REST API'mızı kullanarak kendi uygulamalarınızı da oluşturabilirsiniz.

img_logo_mobile
Daha fazla bilgi

4.1/5

G2 badge G2 badge G2 badge G2 badge

4.1/5

Capterra badge

4.1/5

Getapp badge Getapp badge Getapp badge

4.1/5

Software Advice badge Software Advice badge

15.000.000+ organizasyon Bitrix24'ü tercih etti

Ücretsiz başlayın